kapat
TARİHİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANIN

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen İstihdam Seferberliği 2019 basın toplantısında, iş insanlarına “Teşviklerden yararlanın” çağrısı yapıldı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda İstihdam Seferberliği 2019 hakkında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, SGK İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Zekai İnan, Bolvadin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı BOYAR, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı İhsan Şengül, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ali Rıza Gürakar, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uğur Fidan, , Çay Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kaygısız, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Acar, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bağırkan, Emirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı temsilen Meclis Üyesi Mehmet Cemil Çıldır, Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özer, Sandıklı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Şahin, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ali Şenol, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Genel Sekreteri Yılmaz Göktaş, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Tansu Kurt, Sandıklı Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Oğuz, Sandıklı Ticaret Borsası Genel Sekreteri Mustafa Şengezer katıldı. 
“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ İSTEMİŞTİ”
Basın toplantısının ilk konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. Serteser, “Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı” dedi. 
SERTESER, İŞ DÜNYASINA ÇAĞRIDA BULUNDU
Serteser, şöyle devam etti:
“İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. 
Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. 
Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.”
EN ÇOK İSTİHDAM SAĞLAYANLARA KUTLAMA
İş insanları ve yatırımcıların gerekli tüm bilgileri Afyonkarahisar’daki 9 Oda ve Borsa’dan edinebileceğini hatırlatan Serteser, “Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız” diye konuştu. 
BURADA İŞ VAR, BURADA AŞ VAR
Serteser, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
“Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdi mi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, “Burada iş var, burada aş var, burada gelecek var’ diyoruz.”
TÜRKİYE EKONOMİSİ SIKINTIYI BERTARAF ETTİ
Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz da Türkiye’de yatırım yapan herkesin kazançlı çıktığını vurguladı. Tutulmaz, “Hükümetimiz tarafından TOBB’da ortaklaşa açıklanan bir teşviki burada yatırımcılara duyurma fırsatı bulduk. Bu projenin bir sloganı var. Burası Türkiye, burada iş var. Türkiye’de yatırımı makul, mantıklı ayaklar üzerinde oturtan herkes kazanmıştır. Her işin bir gereği var, yatırımın da gereğini yerine getirdiğimiz zaman, kuralları çerçevesinde hareket ettiğimiz zaman Türkiye kadar verimli başka bir ülke yoktur. Geçen yıl ülkemiz üzerinde küresel bir sıkıntı oluşturulmak istendi. Döviz ve başka argümanlar kullanılarak bu yapıldı. Ancak güçlü Türkiye ekonomisi, ilk aşamadan sonra bunu bertaraf etmesini bildi; bundan sonra da bu tür olumsuzlukları birlikte hareket ederek bertaraf etmesini bileceğiz” diye konuştu. 
GÜÇLÜ EKONOMİ, GÜÇLÜ ÜLKE
Güçlü bir ülke için güçlü ekonominin gerektiğini hatırlatan Tutulmaz, “Ülkelerin güçlü olması gerekir, güçlü olmanın yolu da üretimden ve ekonomiden geçer. Bu kampanya da herkesi mümkün olduğu kadar üretimin içine sokmayı hedeflemektedir. Hükümetimiz işadamlarımıza önemli bir transfer sağlayarak, yeni girişimci olmak isteyenlere ve girişimini büyütmek isteyenlere güzel bir fırsat vermektedir. Burada 3 ay boyunca çalıştırılan işçinin ücreti de, sosyal güvenlik ve vergi giderleri de devletten. Engelli ve kadınlara yönelik istihdamda bunun artma imkanı var. 2 yıl önce benzer bir kampanyada 5 bin kişi Afyonkarahisar’da işe girebilir diye bir planlama yapılmasına rağmen 7 binin üzerinde bir istihdamla Afyonkarahisar destek verdi. Bu dönem 10 bin istihdam planlanıyor. Afyonkarahisar’ın buna elverişli olduğunu düşünüyoruz. Bu rakamın üzerinde bir rakamın da başarılabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

2955 kez Okundu.